we're all mad here.

Libraries x booksfhelves?

24. září 2014 v 18:53 | Liz |  Books

Sleeping With Sirens - I'll Take You There

'Hey! I just listened to a song you shared..somewhere. It was really cool.'
'Yeah, you know what that might be?'
'What?'
'That I actually listen only to the good music.'

/můj dnešní krátký rozhovor s kamarádem, který si mě odchytnul na chodbě, samozdřejmě
se neodehrál v angličtině, ale zní to tak líp/
And finally haiii.
Abyste pochopili, nemám nejmenší tušení, proč jsem vám to sem napsala, jen mi to připadalo nějakým způsobem..zajímavý. Nevermind. Před chvilkou jsem si sedla a začala jsem přemýšlet o tom, jaký dneska budu psát článek. Přísahám, že jsem dostala naprosto úžasný nápad, ale pak za mnou přišel do pokoje táta a mě se naprosto vypařil. Takže mám pro vás dnes méně úžasný článek a doufejme, že si na téma mého ztraceného nápadu vzpomenu.
Už asi 3 roky chodím do naší městské knihovny, která je podle mého názoru na zapadákov, který má 15-20 tisíc obyvatel hodně velká a musím říct, že je tam i hodně dobrých knih a taky tam často přibývají. Naše knihovna má dětské a dospělé oddělení. Dospělí můžou do obojího, ale děti do 15-ti let by měli chodit do dětského, ale já třeba chodím v poslední době hlavně do dospělého, jelikož jsou tam lepší knihy a povětšinou jediným důvodem, proč se knihy nachází v dospělým oddělení je ten, že se tam často vyskytují 'žhavé' scény či sexscény nebo časté vraždy a jednoduše drastický a tragický děj. Jak už jsem ale řekla, většina dětí už před 15-ti chodí do dospělého a zatím nikdy jsem neslyšela o příkladech, kdy by je nebo mě odmítli nebo mi určitou knihu nedali. Samozdřejmě ale vím, že hodně, vlastně drtivá většina lidí ve svém městě nemá buď knihovnu vůbec nebo jen s klasickou českou literaturou a povinnou četbou či malou knihovnu ve škole (tu máme taky), ve které ale také nenajdete moc beletrií nebo fantasy, sci-fi či detektivek. Každopádně mojí pointou je, že ne všichni použivatelnou knihovnu mají těch lidí je mi opravdu moc líto a teď vás trochu od článku odtrhnu. Poslední dobou jsem totiž hodně přemýšlela o otázce jestli vy, ale i já sama více preferuju si půjčovat knihy z knihovny nebo je mít doma.
Na první pohled to může hodně záležet na penězích a proto bych se třeba i já přiklonila k půjčování knih. Ale jsou tu i výhody toho, že knihu vlastníte - nemusíte čekat, pokud ji někdo má z knihovny vypůjčenou, můžete si do ní psát poznámky tužkou, nemusíte být tak opatrní ohledně zmačkání (samozdřejmě nechcete knihu zničit, ale když ji máte půjčenou tíží vás větší pocit viny, aspoň mě určitě), můžete jí mít kdykoliv po ruce a číst ji znovu. Opravdu i to má hodně výhod. Já sama si ale rozhodně půjčuji knihy spíše z knihovny a hlavním důvodem toho je samozdřejmě dnešní cena knih, která se obvykle pohybuje mezi 250-400kč (možná více, možná méňě, nechci vám tu kecat). Proto pro mě dostávání knížek existuje hlavně na Vánoce a narozeniny a taky někdy, když dostanu knihu jako dárek od sebe.
Je tu i třetí možnost - půjčit si knihu od kamaráda, kterou taky někdy mám, ale i ta není tak úplně výhodná. Proto to mám já určitě nerozhodně - a co vy? Máte ve městě nebo v okolí knihovnu? Chodíte do ní? Dáváte přednost vlastnění knížek nebo půjčování? Určitě mi dejte vědět a nezapomeňte zmínit proč. No a když už jsme u těch knížek, tak musím zmínit, že jsem dnes dočetla 'Den co den' od Davida Levithana a právě čtu 'Since You've Been Gone' (dáreček ode mě:3) od Morgan Matson, 'Marina' od Carlose Ruize Zafóna a do školy 'Kytice' od koho jiného, než Karla Jaromíra Erbena:)


Stay weird, LizLíbající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzik Zuzik | 24. září 2014 v 19:06 | Reagovat

O_O Já mám ráda tvoje články, piš piš piš dál :-(

2 Kexák Kexák | Web | 27. září 2014 v 10:53 | Reagovat

U nás ve městě máme jak kniovnu, tak obchod s knihami. Já preferuji koupi knihy, ale pokud prostě nemám peníze, nebo si myslím, že daná kniha nebude úplně tak úžasná, ale já si ji i přesto chci přečíst, zajdu do knihovny a půjčím si ji. :)
Každopádně v knihovně jsem nebyla už pěkně dlouho tyjo, když se nad tím tak zamyslím. Mám to přes celé město, ale tak to by se ještě dalo, ale prostě v poslední době nemám bohužel tolik času na čtení... maximálně si můžu "užívat" povinnou četbu.
Jůů, taky teď v těch pár volných chvílích čtu Den co den od Levithana, zatím se mi ta kniha fakt moc líbí.
A Kytici se budu muset přečíst taky -_-, ale nechce se mi do toho, vůbec. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající