we're all mad here.

/ / to all the boys i've loved before / /

13. prosince 2014 v 22:50 | Liz |  Books
Haii.
Víte, přišla jsem na to, že jsem fakt naprosto neschopná. Neustále bych sem psala 'recenze', ale v pondělí mám odevzdat čtenářák a nemám nejmenší tušení, na jakou knížku ho budu psát. Rozhodně to není tím, že bych neměla co, to samozdřejmě mám, ale je mi hrozně blbý, když musím do něj psát, že se on či ona zamilovala, měl/a sex a podobné nevhodné věci. Takže jo, asi si napíšu něco jako Harryho Pottera. Ale teď už ke knížce. Napsala jí autorka Jenny Han, která taky napsala sérii 'Summer', která začíná knihou The Summer I Turned Pretty, kterou už jsem též přečetla. Dále taky napsala sérii, která nevím, jak se jmenuje, ale začíná knihou Burn for Burn. To All the Boys I've Loved Before není přeložena do češtiny a nevím jestli bude, ale myslím, že v angličtině vlastně ani není tak náročná a mně se četla dost lehce. No a protože končí poměrně dost otevřeně, tak spisovatelka chystá v roce 2015 vydat sequel, který se bude jmenovat P.S: I Still Love You, na který se moc těším, protože to vlastně neskončilo jen poměrně otevřeně, ale zatraceně hodně otevřeně. No a teď už přestanu kecat a pojďme tedy k obsahu.

Lara Jean miluje hromadění věcí. Obyčených, ale pro ni důležitých věcí, jako dopisů, které napsala všem klukům, které dřív milovala. Napsala jejich adresi, nalepila známky, ale nikdy neodeslala. Její otec je doktor a matka umřela, starší sestra zrovna odjíždí na vysokou do Evropy a ona je odkázána zůstat doma s tátou a mladší sestrou - to samozdřejmě není nic špatného s jejich dobrými vztahy a vůbec. Jednoho dne za Larou Jean ale příjde kamarád z dětství - do kterého byla zamilovaná a taky mu napsala dopis - s tím, že mu dopis přišel. Proto hned začne šílet a dozví se, že v její tajný skrýši žádný dopisy nejsou a nejspíš jsou všechny odeslány. Což taky započítává i ten pro jejího souseda, který chodil ještě před týdnem s její starší sestrou (rozešla se s ním před odjezdem). Aby mu tedy vymluvila, že to, co je v dopise není už pravda (jelikož je to těžko uvěřitelný, když to psala asi teprve dva roky zpátky), řekne mu, že má kluka a to Petera - kamaráda z dětství, kterému též přišel dopis. Ze začátku to mají v plánu ukončit asi po jednom dni, ale následně se Peter rozhodne, že i on potřebuje takovou falešnou přítelkyni, aby jeho ex žárlila. Po chvíli ale všechno tohle předstírání začne být skutečné a Lara Jean neví, co si se svýma citama počít.


Zezačátku jsem si knížkou moc jistá nebyla. Někdy v září jsem si objednala asi pět anglických knížek a tohle byla jedna z nich. Moc se mi zamlouval název a popis a prostě jsem to chtěla přečíst. Když jsem si přečetla něco jako prolog, nechytlo mě to. Po tom, co jsem si však přečetla prvních pár kapitol, nemohla jsem to odložit a byla jsem na sebe nesmírně naštvaná, když se mi chtělo spát. Pozoruhodné je, že mě nezaujalo nejdřív všechno okolo těch dopisů a lásek, ale její vztahy v rodině se sestrama a tátou. Je to rozhodně perfektní vysněná rodina (až na ztrátu matky, samozdřejmě). Hodně mě zaujala postava Margot, tedy její starší sestry, která na sebe vzala roli matky asi v 12ti letech, když jejich matka umřela. Myslím, že to by nezvládlo hodně lidí a i když je to jen postava, tak k ní mám velký respekt. Taky jsem hodně chápala ten vztah mezi Larou Jean a Margot, která byla na vysoké a často se s rodinou nevídala..znám ten pocit.
Následně Lara Jean, která uměla lidi milovat, ale vždy se zamilovala do lidí, kterých nemohla dosáhnout, což je dost nefér. Myslím, že se hrozně bála oslovit kluka nebo jednoduše něco podniknout, aby si jí všimnul a i já jsem byla krapet překvapená, když kývla na Peterovu nabídku. Taky postava Chris, nejlepší kamarádky Lary Jean, kterých kamarádství mě utvrdilo v tom, že i tak rozdílní lidi můžou být nejlepšími kamarády.
Většinou by byli takové knížky hrozné klišé, ostatně většina knížek obecně jsou klišé. Tahle ale nebyla. Teda, samozdřejmě v některých věcích byla, ale obecně nebyla tak moc, jak jsem myslela. Nejzajímavější bylo přemýšlet nad tím, kdo doopravdy dopisy odeslal a musím přiznat, že můj největší podezřelý nakonec nebyl ten, kdo to udělal. Konec byl ale zdrcující a božínku, prosím, ať Jenny Han napíše, co nejrychleji ten druhý díl nebo se z toho čekání zblázním. Mimochodem, úžasná knížka, moc moc moc jsem si ji užila. Taky mě hodně inspirovala k tomu, abych jeden takový dopis napsala.
Stay weird, LizLíbající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Holka/kluk?

Holka.
Kluk.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající