we're all mad here.

/ / the selection / /

27. února 2015 v 21:33 | Liz |  Books
Hey there.
Říkala jsem si, že už jsem delší dobu nepsala žádnou recenci a rozhodla se popovídat něco o knížce Selekce od Kiery Cass. Přečetla jsem ji asi týden zpátky a to za dva dny, takže už zezačátku vám můžu říct, že je to podle mě poměrně rychlá četba. Taky jako jedna z mála knih má trailer (a já ho jako vždy najdu jen po tom, co knihu přečtu, skvěle Liz), na který se můžete podívat -> zde

America je jedna z mála lidí, kteří mají šanci zůčastnit se Selekce - ucházet se o princovo srdce. Má to ale háček, ona nechce. Je zamilovaná a i když ví, že by to její rodině zvýšilo příjmy, nechce se ani přihlásit dokud jí k tomu nedonutí. Jako zázrakem jí vyberou jako jednu z 35ti dívek a ona podnikne cestu do paláce, kde se setká s dalšími dívkami a hlavně s princem Maxonem, který si mezi nima musí vybrat manželku.
Hned nazačátku dá princi najevo, že není ani nejmenší pravděpodobnost toho, že by se do něj zamilovala. Navrhuje mu však spolupráci - on jí v soutěži nechá co nejdéle a ona mu s výběrem pomůže. K jejímu překvapení princ souhlasí a stanou se z nich dobří přátelé. Tak dobří, že je mu America schopna vyprávět o její lásce a pocitech. Najde v Maxonovi skvělého společníka. Všechno se však zkomplikuje, když se sám princ do ní zamiluje. Nebo vlastně až tehdy, když se zázračně v paláci zjeví její tehdejší láska, Aspen?


Abych byla upřímná, všechny YA (young adult) knížky se poslední dobou nehorázně opakují. Opravdu nemám ráda, když lidi říkají u každého příběhu, kde často někdo umírá, že je to druhé Hunger Games, to je pravda, ale sakra, tohle bylo tak hrozně podobné, že jsem nevěděla, jestli se smát, či brečet. Předvídatelné. Doopravdy, kdo by čekal, že se America do Selekce dostane? No opravdu! Nechci teď říct, že úplně všechno bylo jasné, to zase ne, i já jsem byla v některých momentech takřka překvapená, ale jednoduše mi to chybělo. Potřebovala jsem se něčeho zachytit. Ale vím, co mi tam chybělo určitě.
Tahle celá knížka nebyla o ničem jiném, než o stupidní soutěži o to, kdo bude královna. Americe se ta soutěž nelíbí a taky do ní nechtěla jít, ale má k tomu jiné důvody, než já. Ona se ptá prince, jestli se taky někdy nezamiloval, proč to prochází v tak nepřirozeném způsobu. Ale nad čím se zamýšlím já - je sakra normální to, že ten kluk si vybírá mezi 35ti holkama a se všemi najednou chodí na schůzky, šeptá jim sladká slovíčka a líbá je? Jak si proboha můžete myslet, že je tohle správný způsob jak se zamilovat? A další věc. Kde je nějaký rebel, revoluce, vzpírání se? Ta země rozhodně svoje nedostatky má a ano, zmiňují se tam problémy, ale já potřebuju nějakou akci. Ne něco typu "řekla jsi mi o nějaké špatné věci, nařídím lidem, aby postavili stavbu, dvě, zatímco budu sám sedět na zadku a přejídat se jahodovými koláčky". Ani jsem to tak nečekala od Maxona, ale America, kterou jsem považovala za silnou osobu prostě nedělala zhola nic.
A ještě jedna věc, která mě nehorázně deprimovala - jména. America Singerová, hádejte, čím se zabývá? Maxon, jsem to jen já nebo všichi slyšíme disney znělku? Celesta, skvělé jméno pro namyšlenou, s prominutím, krávu. Tiny, pochybuju, že jste přišli na to, jak je to děvče prťavé. Král Clarkson, ale teď doopravdy - jsem jediná, komu to jméno připomíná, já nevím..hudební nástroj? Další vtipná jména: královna Amberly, Marlee, Bariel, Gavril, Kamber, Sosie nebo Aspen.
Teď jsem to asi neprezentovala v úplně nejlepších barvách, ale ani já jsem na knížku neměla tak záporný názor. Jak už jsem řekla, čte se lehce a není to náročná četba. Ne, že bych se přímo nemohla odtrhnout, protože jsem toužila vědět, co se stane dál, ale vlastně to tak krapet bylo. Myslím, že je tohle typ knížky, která se vám buď líbí hodně nebo nacházíte jako já množství nedostatků. I s nima jsem jí však dala 3/5 hvězdiček.
Stay weird, LizLíbající
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Holka/kluk?

Holka.
Kluk.

Komentáře

1 mymusic-18 mymusic-18 | Web | 4. března 2015 v 21:40 | Reagovat

Tuhle knížku (a její pokračování) jsem si chtěla přečíst, mám ji v seznamu knížek, které chci přečíst. :D Zaujaly mě totiž obaly knížek (já vím, podle obalu se soudit nemá, ale stejně to hodně lidí dělá)
Tvoje recenze mě zaujala, i když jsi knížku nějak příliš nevychvalovala, tak si ji stále chci přečíst. :-) Ale musím uznat, že mě dostaly ty jména - to je fakt hrůza!

2 myfairfavourite myfairfavourite | Web | 25. srpna 2016 v 10:19 | Reagovat

Mně kniha moc bavila, mám doma selekce, elita, první a dcera.:) Nic proti, ale jména se mi tam líbí, a Celesta sice byla opravdu na začátku kráva,:o jenomže pak už tak zlá nebyla.:) Nejvíc se mi tam líbí jméno Marlee, America a Amberly.:)

3 myfairfavourite myfairfavourite | Web | 25. srpna 2016 v 10:21 | Reagovat

P.S. Clarkson zní jako Klakson! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající