we're all mad here.

/ / paper towns / /

21. března 2015 v 23:28 | Liz |  Books
Hello there.
Dnes jsem si pro vás připravila takovou recenzi na knihu Papírová města od Johna Greena, hlavně proto, že tento čtvrtek byla premíéra traileru na film, který bude v kinech už toto léto! Papírová města jsou přeložena do češtiny a já osobně je mám doma na poličce s počmáranýma a ohnutýma stránkama. Je to 3. do češtiny přeložená kniha od Johna Greena (dalšími jsou Hledání Aljašky a Hvězdy nám nepřály) a asi příští měsíc bude vycházet i čtvrtá a to Příliš mnoho Kateřin. Jak už jsem napsala, je to taky druhá kniha od pana Greena, která se dočká svého filmového zpracování a to s Carou Delevingne a Natem Wolffem v hlavních rolích. Pro zhlédnutí traileru udělejte -> click <-.

Q už je pěkných pár let zamilovaný do své sousedky Margo. Jako děti byli dobří kamarádi, ale ke konci střední školy už byli takřka nic. Až když k němu Margo v noci vleze oknem s otázkou, jestli si může půjčit jeho auto. Na co? Pomsta. Tahle dvojice stráví noc ježděním po různých bytech Margo (nevím, jak to mám vyskloňovat) kamarádů a vyvádějí jim ne úplně hezké věci. Na konci noci se rozejdou po svých domech a Q doufá, že od té chvíle se všechno změní.
A opravdu to tak je. Další den Margo zmizí. Není to poprvé, co utekla, ale tentokrát to myslí opravdu vážně. Až na to, že zanechala Q malé nápovědy, podle kterých, jak předpokládá Q, by ji měl najít. S jeho pátráním mu pomohou dva jeho nejlepší přátelé i kamarádka Margo a při hledání zažijí nemalé dobrodružství - jako třeba krávu na silnici. Třeba. Otázkou však je, má vůbec cenu Margo hledat? Je naživu? Chce, aby ji někdo našel?


Jednoho zimního dne jsem dostala obrovskou chuť koupit si knihu. A to ne ledajakou knihu, ale právě tuto. Po škole jsem si zašla do knihkupectví a odnesla si ji domů. Byla jsem nemocná a nesměla sportovat, takže jsem si sedla, otevřela a četla. Prvních asi 70 stránek mě naprosto uchvátilo. Když se na to tak zpátečně dívám, zápletka nebyla ani tak zajímavá, ale styl, kterým John Green píše, vyjadřuje myšlenky a právě popisuje děj, mě pokaždé dostane. Byla jsem překvapená vývojem knihy a musím uznat, že to byla někdy pořádná matlanice. Hodně mě to bavilo, ale byli tam momenty, kdy to bylo krapet zdlouhavý a já jezdila očima po řádcích velmi rychle. Jak už jsem ale napsala, některé myšlenky Johna Greena jsou opravdu hodně hluboké a to dělá jeho knížky tak dobré.
Taky se musí uznat, je vidět, že většina mužských hlavních postav je on. Popisuje sám sebe a vychází to tedy tak, že je kluk zamyšlený šprt a holka jakási úžasná bohyně, která vždy dělá první krok. Není to tak, že by mi tyhle jejich povahy vadily, ale pokud je to ve víc než jedné knize, není to tak zajímavé. Upřímně řečeno, chtěla bych, aby napsal knihu, kde by mužská hlavní postava byla sebevědomá a sarkastická a jednoduše mužská, protože to by pro něj teprv byla výzva.
I přes všechny nedostatky mě tento příběh moc oslovil a dávám 4/5 hvězdiček.
Stay weird, Liz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající