we're all mad here.

/ / study now, love later / /

31. března 2015 v 21:03 | Liz |  Tips & cool stuff.

Hey there.
Protože máme poslední dobou hodně písemek a tento týden jsme psali už čtyři (které jsem překvapivě zvládla dost dobře) a zítra, konečně žádné úkoly a žádné písemky a pak prázdniny! Takže jsem se odhodlala napsat nějaký 'velmi smysluplný' článek. A jak už jste mohli pochopit, bude to právě o učení. Posnažím se vám dát jakési tipy, protože si myslím, že hodně lidí se na učení, pokud nejsou pod tlakem, nedokáží soustředit. A taky jsem toho názoru, že je učení pro váš život nehorázně důležité.
Dřív jsem si myslela, že je pro každého typické, že když se učí, říká si to nahlas. Zjistila jsem však, že tomu tak není a proto první 'rada' - mluvte u toho. Uznávám, že asi někteří lidé fungují jinak než já, ale mně to třeba strašně pomáhá a když se musím učit potichu, dlouho mi to trvá a vlastně se často nic nenaučím. No a když už jsme u toho 'hluku', tak rozhodně doporučuji poslouchat hudbu nebo mít naopak naprosté ticho. Hudbu rozhodně buď relaxační, klasickou nebo jakousi nakopávací (záleží, která vám víc vyhovuje), ale je dobré, když neznáte text ani melodii, jelikož si pak nezpíváte /mimochodem, teď se asi 20 minut zdržuju, protože si zpívám album Red od Taylor Swift, ups/. Nebo naopak pro lidi, kteří nemůžou u učení mít žádný hluk a potřebují ticho - žádná hudba, zavřené dveře, nejlépe špunty do uší.
Závažná věc u učení je třeba počítač nebo telefon, televize. Já osobně zapínám počítač v týdnu jen pokud chci psát na blog nebo potřebuju opravit slohovku, udělat prezentaci, takže to pro mě není s ním problém. Pro ty, co ho používají častěji - nejspíš bych ho dala na nějaké vzdálené místo od toho, kde se učíte. Mobil bych nejlépe vypnula, minimálně tichý režim nebo vypnout wifi/mobilní data. S televizí je to různé - já mám televizi v pokoji a nějak moc mě nerozptyluje, jelikož ji ani moc často kromě víkendu nepoužívám a vím, že většina z vás má asi televizi v obýváku a podobně. Pokud vás tedy ruší, když na to někdo kouká, nejlepší je poprosit, aby to ztišili a hlavně nepodléhat žádnému seriálu nebo dokumentu.


Tip pro nejen učení, ale i jakési dělání úkolů, psaní zápisků. Vím, že na to jsou hlavně holky, ale je výhodné mít sešit či desky na každý předmět, abyste to měli přehledné. Další je samostatné zapisování - nečekejte až vám někdo půjčí sešit a ještě hůř, nekopírujte si ho. Ano, některým lidem to vyhovuje (moje nejlepší kamarádka má jednoduše přilepený stránky mého sešitu a tvrdí, že to po mně někdy přečte lépe než po sobě), ale já si myslím, že si to snáze zapamatujete, pokud to minimálně jednou napíšete. Taky vybarvování - na prvním obrázku můžete vidět hodně zvírazňovačů a obecně barev. Mně osobně podtrhávání, vlnkování a obtahování vyhovuje jen u některých předmětů. U chemie a fyziky je to pro mě prostě nemožné a tyto sešity jsou takové smutné a propiskovité. Jelikož mám ale fotografickou paměť, je to pro mě jednoduše lehčí a musím mít všechny zápisky přehledné. Taky se nebojte učitelů nebo spolužáků zeptat, pokud něčemu nerozumíte. Někteří učitelé jsou sice ignoranti a řeknou vám nějakou vyhýbavou odpověď, ale mnozí z nich vám rádi odpovědí.
Některým lidem taky vyhovují myšlenkové mapy. Předpokládám, že všichni víte, co to je - máte nějaké téma a od toho si děláte jakoby odrážky a píšete všechno, co víte. Mně to ještě minulý rok pomáhalo, ale teď se raději učím ze sešitu. Nejlepší je, když zapojíte i kreslení a barvy, čímž se učíte rychleji. Také to musí být přehledné - stejně jako zápisky. Nebo např. v dějepisu si vypsat letopočty na jiný papír. Mně se studuje lépe, když něco často píšu.
Určitě nenechávejte úkoly a učení na poslední chvíli. Říká se, že učení před spaním je záživnější, ale pokud u toho budete napůl spát, moc záživný to nebude. Pro mě jsou to vždy nejdřív úkoly a následně záleží kolik mám času a co všechno se musím naučit. Na blog nejdu dokud nemám všechno do školy udělané a výjimky v tomhle prostě nejsou. Dalším bodem tedy je motivace, Pokud se máte učit 10 stránek, naučte se pět, dělejte nějakou aktivitu, která vás baví a pak pokračujte. Nebuďte na sebe moc tvrdí, ale zároveň ne moc hodní. Pokud něčeho ve škole chcete dosáhnout, musíte chtít a soustředit se. Dávat pozor při hodinách, učit se a dělat úkoly.
Doufám, že vám aspoň nějak tento článek pomohl a pokud máte i vaše fígly na učení, které vždy pomůžou, určitě se podělte! Nezapomínejte se učit (dobře, teď zním jako nějaká matka), ale taky si někdy dát pauzu. Nezapomínejte dýchat.
Stay weird, Liz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malíček Malíček | Web | 1. dubna 2015 v 20:40 | Reagovat

Tak to já jsem se na základce učila a nemusela jsem si to říkat nahlas, ale jakmile jsem přešla na gympl do prváku, začalo to. Neustále otravuji bratra s tím, že se potřebuji učit, tak ať si filmy atd. pustí do sluchátek, abych si látku mohla říkat nahlas. Je to tak pro mě opravdu lepší a fakticky to pomáha. :)
U mě funguje taková trošku donucovací metoda. Občas se stane, že vyjde díl seriálu, na který koukám, a tak než se mi stáhne, učím se- samozřejmě poctivě, aby to nebylo zbytečné- a když se mi díl stáhne, zkouknu ho jako takovou odměnu. Taky to funguje! :D
Já se právě učím nejčastěji večer, protože jindy buď nemám čas (třikrát týdně chodím domů  až po tréninku kolem 18:00-18:30 totálně vyčerpaná) a nebo jsem líná, co si budeme povídat, i to se stává. :D
Bezva článek! :3

2 Envy Envy | Web | 3. dubna 2015 v 17:22 | Reagovat

I když už jsem za těch pár let, pár není vhodné slovo vzhledem k mému věku, ale nechme to tak :D , přečetla dost článků na tohle téma. A tvůj se mi líbí, píšeš to, jak to vidíš a vnímáš. Někteří to napíšou ve stylu: viděl jsem někde ve výloze a myslí si, že svým přístupem strhnou rekordy. Omyl.
Nahlas se tedy neučím, jsem spíš spací typ, co si před každou písemku vypíše na papír výtah z dané látky. Takže už mám doma asi bilion papírů. :/ :D
Co bych možná hodila k dobru je učící technika mé kamarádky. Dělá to už od základky a já jsem to nikdy nebrala moc vážně, protože jsem to zvládla celkem bez učení. Ale zpět k tématu, ona si zkrátka všechno potřebné vypíše na lepící papírky a polepí tím celý barák. :D Nevím, jak u jiných, ale u ní to rozhodně zabírá. Nicméně teď už si dělá srandu, že budu muset lepit na stěny celá skripta :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající