we're all mad here.

/ / my top 5 favorite books / /

16. května 2015 v 21:13 | Liz |  Books

Ano, tohle přesně jsem já. Opravdu nerozumím tomu, jak si lidi dokáží vybrat oblíbenou knihu, film, jídlo, cokoliv. V tomhle jsem opravdu nerozhodná a když jsem přemýšlela právě o mé nejoblíbenější knize, nemohla jsem některá z mých děťátek hrubě vynechat a i můj výběr pěti nejlepších prostě není kompletní a teď se oficiálně omlouvám všem úžasným knížkám, které nebyly tak dokonalé jako moje pětice oblíbených knih. Ještě než vám můj výběr odhalím, chtěla bych zmínit, že moje oblíbená knížní série je The Mortal Instruments, tedy Nástroje smrti a ve výběru není započítaná, protože jsou to moje opravdu nejoblíbenější knížky na světě a i když si je třeba nikdy nepřečtu znovu, tak je budu navždy milovat, protože jsou..prostě ony. /ostatní knihy nejsou popořadě, všechny jsou u mně na prvním místě/

A Little Prince/Malý Princ - Antoine De Saint-Exupéry
K této knížce jsem se poprvé dostala ve škole. Samozřejmě, už dříve jsem slyšela název Malý Princ, ale nikdy jsem neměla představu o tom, o čem kníha je nebo neměla potřebu si ji přečíst. Upřímně, největší chyba mého života. Když jsem ji četla poprvé, brečela jsem (což je trochu trapný, beremeli v úvahu, že jsme ji četli v hodině všichni společně). Od té doby jsem si ji přečetla asi pětkrát a doufám, že si to zopakuju ještě párkrát. Mělo to na mě hrozně velký dopad a pokud mě někdo chce alespoň z části pochopit, měl by si tohle přečíst. Nechci vůbec mluvit o ději, jednoduše si ji přečtěte, protože to bude to nejlepší rozhodnutí, které jste za celý život udělali.


It's Kind Of a Funny Story - Ned Vizzini
/ recenzi najdete -> zde <-/
Tahle kniha je wow. Bohužel, není přeložena do češtiny, ale byl podle ní natočen film, na který se česky určitě podíváte (Něco jako komedie). Děj je vlastně o klukovi, který se rozhodne kvůlu určitým věcem spáchat sebevraždu, ale dokáže se zastavit a zapíše se do psychiatrické léčebny. Je to druhá kniha, co jsem četla anglicky a první kniha, která mě nějak ovlivnila. Myslím, že ta recenze to říká všechno, je to něco jako úžasná kniha. RIP Ned Vizzini, autoři jako tenhle by neměli končit sebevraždou.


Alice's Adventures in Wonderland&Through the Looking-Glass/Alenka v kraji divů a za zrcadlem - Carroll Lewis
/recenzi najdete -> zde <-/
Pokud se někdy cítíte šíleně a potřebujete, aby se svět změnil, Alenka bude vaší oblíbenou postavou, stejně jako mojí. Hrozně jsem tuhle knížku nechápala a nehorázně se mi to líbilo - něo nechápat. Alenka usne a dostane se do svého nonsence světa, kde se jí dějí opravdu divné věci a ona ničemu nerozumí. Líbilo se mi, jak nic nemá pod kontrolou a je ztracená. Myslím, že se autor snažil ukázat, že jsme všichni jakýmsi způsobem ztraceni, ale jedině děti se s tím umí správě vypořádat. Mimochodem, kdybyste se chtěli podívat na film, zkoukněte raději animovanou verzi, věřtě mi, nebudete litovat.


This Song Will Save Your Life/Tahle píseň ti změní život - Leila Sales
/recenzi najdete -> zde <-/
"Mýslíte si, že je tak jednoduchý se změnit. Říkáte si, že je to v poho, ale není." - slova, která mě ihned chytla a já nemohla přestat číst. Pokud se podobám nějaké knížní postavě, je to rozhodně Elisa a i kdyby ne, Elisa je jedna z mých oblíbených ženských postav. Myslím, že mi dodala odvahu a jsem na sebe pyšná, protože vím, že to zvládnu, cokoliv. Elisa je odlišná od ostatních, není cool a neposlouchá populární hudbu, proto se rozhodně spáchat sebevraždu (čtu opravdu šťastné knížky, že? Alenka je zatím jediná, která se nechtěla zabít), ale nakonec se jí to nepovede, jelikož se neudrží a zavolá 'kamarádce' ze školy. Od té doby se její život výrazně změní, ale opravdový zvrat příjde až když najde noční klub, kde pozná nové kamarády a přestane se cítit zbytečná. Kniha je krásně propojená s hudbou a pokaždé u ní brečím.


Hopeless/Bez naděje - Colleen Hoover
/recenzi najdete -> zde <-/
Dobře, dobře, já vím, romantika v top pětici oblíbených knih? Ne, Liz. To prostě nejde, klidně fantasy, třeba pararormal, knížku z dětství, ale ne romantiku. Má se to však tak, že tahle kniha je nejúžasnější romantika na světě a já si nemůžu pomoct, miluju ji. Miluju naprosto všechno ohledně této knihy. Má v sobě moc myšlenek a některé z nich mám neustále na mysli, alespoň doufám. Příběh je o dívce Sky, která poprvé nastupuje do školy a poznává pravou střední. Potkává tam též zajímavé lidi - nového nejlepšího kamaráda, ale i nového kluka, z kterého asi nebude jen kamarád. Věci se vyvíjí opravdu zajímavým směrem a je tam jeden z nejlepších plot twistů, které jsem kdy četla. Taky, Holder je v mé top 10 knížních boyfriendů.
Stay weird, Liz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | E-mail | Web | 17. května 2015 v 16:21 | Reagovat

TMI je skvělá série... někdy teda pořádná kravina, abych pravdu řekla, ale skvěle se čte. Malého prince jsem četla, zatím jen jednou a určitě si ho přečtu vícekrát - úžasná kouzelná knížka. Tahle píseň ti změní život se mi taky moc líbila, docela mně blízké téma (i když nejsem DJ, to je fakt :D) a skvěle napsané. Zbytek jsem nečetla, ale budu o nich uvažovat :)

2 Malíček Malíček | Web | 21. května 2015 v 16:39 | Reagovat

Z Nástrojů smrti jsem četla jen první díl a já nevím, mě asi víc zaujal film. (promiň, promiň, promiň)
Já jsem na ni psala dokonce i seminární práci. Je to skvělá kniha. Miluju ten příběh a je to snad jediná knížka, kterou bych klidně mohla číst pořád dokola. :3
Ou máj gat! Bez naděje je jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Strašně mě zaujala Sky, občas jsem měla chuť jí jednu napálit, ale stejně jsem ji měla ráda. A pak je tu samozřejmě Holder. Ano, to jméno je fakt k pokukání, ale ten kluk je prostě děsně boží! <3 Za mě jedině doporučuji!
Ani jednu ze třech knih uprostřed jsem nečetla, ale Něco jako komedie jsem viděla a moc se mi to líbilo. :3
Super článek a docela tě obivuju, že jsi dokázala vybrat a sepsat tvých top 5, já bych to asi nedala. /Nemžu přeci zradit ostatní neskutečně boží knížky/ :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající