we're all mad here.

/ / the duff / /

8. září 2015 v 20:56 | Liz |  Books
Hi there.
Po delší době jsem se zase přemluvila k nějaké té recenzi. O této knize jsem tu už určitě psala. Nedávno podle ní udělali film (který je to nejhorší zpracování knihy, prosím, nedívejte se na něj. nikdy. i kdybyste měli dostat milion, prostě to nedělejte, díky moc) a mě zajímala hlavně proto, že ji autorka napsala, když jí bylo 17 a následně podle ní ještě k tomu udělali film, což jsou goals. Mimo to, znělo to rozhodně zajímavě a tak jsem si řekla, proč ne? Mám ji doma anglicky v paperbacku a pokud se nemýlím, tak do češtiny přeložena není a zatím to žádný nakladatelství nejspíš neplánuje, ale v angličtině je to opravdu krásně napsaný a mně to připadalo poměrně lehké, takže to určitě zkuste!

Bianca je průměrná středoškolačka. Má dvě nejlepší kamarádky, které má ráda a nikdy by ji nenapadlo, že by ji mohly využívat. Bianca ale není na žádné středoškolské večírky ani nevěří v lásku. Převážně jen doufá, že se brzy dostane ze střední, půjde na vysněnou vysokou a bude žít poklidný život. Vlastně měla celkem poklidný život, dokud se jí do něj nezačal zaplétat Wesley Rush, který je známý za to, že spí s holkama tak často, jak mění ponožky. Vlastně, možná častěji. Bianca ho oprávněně nesnáší a když se snaží dostat se přes ni k jejím sexy kamarádkám a řekne jí, že je the DUFF, tedy designated ugly fat friend, začne ho nesnášet ještě víc. Ale když její táta začne znovu pít a máma je neustále pryč, nějakým způsobem se s Wesleyim ocitne ve 'nepřátelé s výhodami' vztahu, protože tak utíká od svých problémů. Sranda začíná však až když se to snaží skrýt od svých kamarádek a do Wesleyho se nezamilovat. Ono by to vlastně ani nemělo jít, když na lásku nevěří..že?


Dobře. Tahle kniha je jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu a vůbec četla. Je to v některých věcech rozhodně hodně cliché - pojďme si to přiznat, kdo by nečekal, že se do sebe zamilují, když spolu spí a tráví čas skoro neustále? Ale sakra, fakt mě ta knížka zasáhla. Hlavní postava byla skvělá. Začnu s tím, že byla totální sassy queen a bylo jí všechno jedno. Jasně, nebylo jí všechno úplně jedno, ale nezáleželo jí na tom, co si lidi myslí a když se dozvěděla, že 'je' the duff, nesnažila se to změnit. Což je opravdu jedna z mých oblíbených věcí na této knize, pokud by to bylo jinak, bylo by to totální cliché a ohrané, ale Bianca se k tomu postavila jako k výzvě a ne něčemu, co znamená něco špatného. Za tohle ji (jo, mluvím o fiktivních postavách jako o lidech, ani mi to není líto) fakt obdivuji, protože mě by to nejspíš neustále užíralo. Taky to nebyla blbka, co by si myslela, že se může do někoho na střední zamilovat a zůstat s ním do konce života, což je ta nejpravdivější věc na světě. Bianca je rozhodně jednou z mých oblíbených propagonistek.
Obecně se mi líbil styl, jakým byla kniha napsaná. Musím uznat, bylo vidět, že autorce je 17 a ne 30, ale je to jen lepší, protože takto opravdu puberťáci přemýšlí. Jsem slečně Keplinger moc vděčná za to, že deep chvilky byly jen tehdy, kdy byly potřeba a nebylo tam moc citlivých keců. Pokud máte raději ty zamyšlené knihy, asi vám toto nebude úplně vyhovovat, ale když jsem to četla v létě já, měla jsem přesně na toto náladu. Není to moc deep, ale zároveň mě to třeba hrozně moc chytlo a mám pocit, že jsem i párkrát brečela, protože to bylo jednoduše dojemný a příběh byl chytlavý. Jediné, co mi někdy vadilo bylo, že se tam hrozně moc nadávalo. Vyznělo to tak možná více realisticky, ale ani já nenadávám tolik jako zezačátku postavy. Na konci už se to zklidnilo.

Wesley Rush. Mám ráda hodně knížních postav, ale Wesley je úplně jiná třída. Proč? Je to ten nejhorší debil, který může být. Nebo minimálně zezačátku. Je zvrácený urážet holky něčím jako je 'the duff' a ještě zvrácenější se přes ně dostávat k jejím víc sexy kamarádkám. Jasně, že to tak funguje i v reálném světě, ale ještě to říct zneužívané osobě už je fakt pod úroveň. Ale pak jsem totálně propadla Wesleymu. Protože zase, nebyl nějaký deep chlapík, který by měl vždy co říct, ale byl naopak realistický kluk, co dokázal zlepšit náladu (dobře, už je to dost špatný, protože o něm mluvím jako kdybych ho vídala každý den) tím způsobem, že vás odreaguje a neptá se na otázky. Drazí kluci, i když děvčata někdy potřebují deep uklidnění, je lepší když budete takoví a nebudete se ptát na zbytečné otázky.
Ještě jednou, tahle kniha byla úžasná. Naprosto mě to chytlo a kdybych si ji mohla nějakým způsobem vymazat z hlavy a přečíst znova, udělala bych to minimálně pětkrát. Nevím, jestli se tohle může počítat jako recenze, protože jsem polovinu článku jen vzdychala nad dokonalostí postav a knihy samý, ale snad to splnilo účel a alespoň někdo si ji přečte! Je to dobrý nápad, přísahám!

Stay weird, Liz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aňa Aňa | Web | 9. září 2015 v 13:14 | Reagovat

Ahoj, mě to přišlo jako skvělá recenze! Poslední dobou se snažím číst v angličtině, tak moc děkuji za tip! Doufám, že to půjde stáhnout někde na netu zdarma do čtečky! :D Bohužel jsem již viděla film, který tak nedoporučuješ. Knihu jsem ještě nečetla, takže nemůžu moc soudit. Ale ono to tak je vždycky, že kniha je lepší. :-)

2 Heaven Heaven | E-mail | Web | 10. září 2015 v 12:15 | Reagovat

Možná si ji přečtu, už jsem o ní hodně slyšela. Myslím, že v češtině ji vydá CooBoo, alespoň jsem o tom četla na jejich Facebooku :)

3 Lenuš Lenuš | Web | 11. září 2015 v 21:58 | Reagovat

Já právě viděla ten film. Nepřišel mi tak hroznej, ale to bylo asi tím, že jsem nečetla knížku :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající