we're all mad here.

/ / what inspires me to write / why? / /

10. září 2015 v 21:15 | Liz |  My thoughts.

Pár týdnů, konkrétně asi dva měsíce zpátky se mě zeptali na otázku 'Co tě inspiruje k psaní?'. Samozřejmě jsem musela odpovědět před sálem plným lidí dvoum mladým gentlemanům, kteří se na mě až nechutně moc usmívali a ze všech stran na mě svítilo více než by bylo potřeba světlo. Takže si mě asi můžete představit, jak tam tak stojím, přemýšlím o tom, co píši, třesu se a rychle vymýšlím nějakou odpověď, která by byla dostačující a zároveň ne moc osobní. Musím však přiznat, že odpověď o tom, že mě inspiruje okolní svět byla hodně cliché a proto mě to donutilo se zamyslet - co mě inspiruje k psaní?
Samozřejmě, že mě inspiruje okolí, co jiného? Je tu pár lidí, co na mě mají opravdu velký vliv a pokaždé, když něco píšu, chci je do toho nějakým způsobem vmísit, protože jejich názory stojí za to. Jsou tu i lidé, ke kterým mám asi hlubší vztah, mám je ráda nebo jsem na ně naopak naštvaná a tak trochu je nesnáším (i když nevěřím v nesnášení), ale pamatuji si každý detail o nich - jakým způsobem mluví, gestikulují, barvu jejich očí, co řekli rok zpátky. A to cpu naprosto všude. Vůbec nerozumím autorům, kteří si z bílé díry vymyslí naprosto podivnou postavu s koníčky, o kterých nikdy neslyšeli, protože já i v případě, že si to neuvědomuji, neustále používám do svých příběhů nebo zamýšlení lidi, které více či méně znám.
Když jsem se o tom ale zamyslela ještě jednou, napadá mě jedna určiá věc, proč mám ráda psát. Je to vlastně podobné jako s knihami, ráda utíkám pryč. Líbí se mi mít možnost vykouzlit úplně jiného člověka než jsem já, hlavní postavu, která by nebyla dokonalá, ale nějakým způsobem by byla..lepší. A nejen to, celou jinou realitu, kde by bylo všechno jinak. Připadá mi to jako kouzlo. Možná ne moje práce, protože si nemyslím, že jsem nějaký zázračný spisovatel, ale práce jiných lidí na soutěžích nebo internetu, knihy. Inspriruje mě představa toho, že vykouzlím něco lepšího než je to, v čem žijeme.
And last but not least, možná si někteří z vás mohli z jiných článků všimnout, že se moc ráda hádám. Je mi jedno o čem, mám čistě jen ráda přemýšlet o tom, jak přemýšlí druhá strana a jak obhajovat svůj názor. Poslední dobou mi příjde, že už jsem se mnohem lépe naučila chápat mého oponenta a 'hrát fér'. Při psaní mě baví dát všem postavám jiné názory. Protože tak to vlastně je ve společnosti, kde všichni nejdou s davem, že? Hádají se. A je to jeden z dalších způsobů, jak používám lidé, které znám - nechávám postavy změnit názor, být ovlivněny někým, kdo pro ně něco znamená a opravdu nejít s davem. Přímo miluju představu vyhrávání hádek a dopřát to jedné z postav je pro mě velké lákadlo.
Takže abych to nějak uzavřela. Všichni jsme inspirováni svým okolím, samozřejmě. Tím, jak jsme jednou nahoře a podruhé dole, ale pořád pokračujeme v životě a umírání. Jsem inspirována lidma, kteří kolem mě denně procházejí, ale já o nich nic nevím, jen si to domýšlím. Také těma, co kolem mě prošli jednou jedinkrát a já si všimla, že jdou až nepřirozeně rychle. Ale myslím, že mojí největší inspirací je právě to, že si to někdo přečte. Protože nikdy nemám pocit, že mě někdo naprosto a neustále poslouchá. Napsaná slova zůstanou navždy a jednou se k nim sama vrátím a budu vědět, co jsem dělala špatně nebo dobře. Myslím, že inspiruju sama sebe.Stay weird, Liz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 silluety silluety | Web | 12. září 2015 v 10:33 | Reagovat

Přesně tak :D jako kdybych tohle psala já :D inspiruje mě mé okolí, věci kolem mě, ale hlavně já sama. Zamýšlím se nad různými věcmi, já, já a já :D
naprosto super článek :3

2 Aňa Aňa | Web | 13. září 2015 v 21:30 | Reagovat

Klobouk dolů, napsala jsi to krásně. :-) Člověk inspiruje okolí vždy, i když si to třeba neuvědomuje. Každý si akorát z toho vezme něco jiného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zrození blogu - 26.8.2012 ve 19:41. Blog založila Lizouš Líbající